VšĮ Alytaus turizmo informacijos centras

Alytaus kraštas. Svečiuosna pas žmones, pavirtusius akmenimis

Ar kada teko lankytis svečiuose pas žmones, pavirtusius akmenis? Ne. Kviečiame į Alytaus kraštą!

Salos akmuo, vadinamas Mergos akmeniu
Daugų apylinkėse, Alytaus rajone, Salos kaimo miškelyje, valiūkiškai pūpso Mergos akmuo. Pasakojama, kad valdant grafui Brastauskui, baudžiauninkai tiesę Velnio tiltą, valtimis vežioję statybai akmenis. Viena mergina nepaklausiusi, nėjo dirbti, ir už tai jos tėvas buvo užplaktas rykštėmis. Mirdamas tėvas dukrą prakeikė: „Kad tu verčiau akmeniu pavirstum“. Taip ir atsirado šis akmuo.
Salos k., Daugų sen., Alytaus r.
GPS: 54.341220, 24.374789 (WGS)

Karliškių akmuo, vadinamas Mergos akmeniu
Karliškių akmuo, vadinamas Mergos akmeniu yra 3,4x2,9x1,3 m dydžio natūralus riedulys. Padavimais pasakojama, kad šis akmuo - tai motinos prakeikta ir akmeniu pavirtusi nuotaka. Kitur šnekama, kad akmeniu paverstas vestuvininkų vežimas. Esą anksčiau akmenyje dar buvo galima įžvelgti nuotakos galvą, papuoštą vainiku. Kadaise žmonės Karliškių (Mergos) akmens sutrintus gabaliukus naudodavo įvairioms gyvulių ir net žmonių ligoms gydyti. Šis akmuo gerai buvo žinomas  ir tarpukario Lietuvoje – apie jį rašė ir respublikinė spauda (1937 m. „Lietuvos aidas“ išspausdino straipsnelį „Su moters atvaizdu akmuo“).
Šis akmuo yra pirmas labai įdomioje keturių Mergos akmenų grandinėje: Karlišlių Mergos akmuo – Daugų ežero salos Mergos akmuo – Geidukonių Mergos akmenukas – Maskaukos Mergos akmuo (paskutiniai du yra jau Varėnos rajone).  Visi keturi akmenys yra beveik vienoje linijoje, o atstumai tarp jų idealiai atitinka 8, 8 ir 16 km. Ką tai galėtų reikšti?
Pakeliui link šio akmens ekstremalių pramogų mėgėjai gali užsukti į „Svečiuos pas raganas ir žiniuonius. Ar išdrįsi?“
Karliškių k., Daugų sen., Alytaus r.
GPS: 54.346000, 24.280000 (WGS)

Laumės akmuo
Laumės akmuo – tai didelis tamsus granitinis kiaušinio formos riedulys tarp Obelijos ir Metelio ežerų. Jo aukštis iš vakarų pusės – 2,1 m, apimtis – 10 m.
Anot legendos, senų senovėje prie Metelio ežero stovėjo sena sukrypusi trobelė, kurioje gyveno už ją senesnė burtininkė Laumė. Vienu metu ji dingo, kiek visi ieškojo – niekas nerado. Tačiau pastebėjo, jog Papėčių kaime ant Jurakalnio atsirado nematytas akmuo. Vieną tamsią naktį pro šį kalną važiavo vyras su žmona. Netikėtai prie jo sustojo arkliai ir pasigirdo avies bliovimas. Paėmė jie tą avį ir parsivežė. Paliko ją kluone, vežime. Naktį sapnuoja, kad kluonas dega. Šoko iš lovų ir pasileido gesinti. Tik atvėrus duris ugnis užgeso, ir pamatė iš kluono išeinant moteriškę. Užgiedojo gaidžiai, ir ji prapuolė. Ryte arkliaganiai pasakojo švintant matę ant Jurakalnio atbėgusią seną moteriškę, kuri pasivertė akmeniu. 
Paskui vis daugėjo pasakojimų, kad akmuo naktimis virsdavo burtininke, kuri iki pirmųjų gaidžių gąsdindavo vėlyvus keleivius. Vietiniai šį akmenį ir praminė Laumės akmeniu.
Netoli šio akmens yra Papėčių piliakalnis, nuo kurio atsiveria nepakartojamas vaizdas į didžiuosius Dzūkijos ežerus: Obeliją, Metelį ir Dusią. 
Obelninkų k., Miroslavo sen., Alytaus r.
GPS: 54.305000, 23.794000 (WGS)

Atsiliepimai

Komentuoti