VšĮ Alytaus turizmo informacijos centras

Nesprogę karo sprogmenys vis dar kelia grėsmę

Kiekvienais metais Lietuvos kariuomenė gauna apie 1 000 iškvietimų dėl rastų sprogmenų. Lietuvoje per metus neutralizuojama apie 4 000 įvairių sprogmenų, kurio kiekvieno sprogimas galėjo nusinešti suaugusiojo ar vaiko gyvybę. 
Nemažai iškvietimų dėl rastų sprogmenų sulaukiama Alytaus apskrityje. 
Jų atsiradimo priežastis daugiausia lėmė Antrojo pasaulinio karo metu vykę mūšiai. 1941-aisiais Vokietijos pajėgoms vykdant puolimą, joms priešinosi kariniai daliniai, dislokuoti Alytuje, Kalvarijoje, Lazdijuose, Prienuose. 
1944 m. vasarą, liepos mėnesį, vokiečių kariuomenė organizavo gynybinę liniją, orientuotą kryptimi pietūs–šiaurė. Ši linija Lietuvos teritorijoje prasidėjo ties Druskininkais, ėjo vakariniu Nemuno krantu ir tęsėsi aukštyn į šiaurę per Alytų. 
Sprogmenimis ypač užterštos teritorijos prie tuo laiku buvusių strateginių objektų: pagrindinių geležinkelio mazgų, mobilumą užtikrinančių tiltų ir kelių, aerodromų. 
Specialistų vertinimu, daugiau nei 10 proc. paleistų artilerijos sviedinių ir bombų nesuveikia dėl įvairių priežasčių – broko, minkšto grunto ir pan. Šios priežastys lemia, kad vidutiniškai kas dvi tris dienas Alytaus apskrityje gaunami iškvietimai neutralizuoti sprogmenis. 
Lietuvos kariuomenė kartu su kitomis valstybinėmis institucijomis parengė ir Lietuvos erdvinės informacijos portale „Geoportal“ paviešino „Likusių nuo karo sprogmenų grėsmės ir rizikos“ žemėlapį, kuriame pateikiama oficiali informacija apie užterštumo sprogmenimis lygį, kad, planuojant veiklą, teritorijose būtų galima lengviau įvertinti grėsmę ir laiku imtis prevencinių priemonių siekiant išvengti žemėje tūnančių sprogmenų keliamo pavojaus.
Asociacija „Karo palikimo grėsmės prevencija“ sukūrė tinklalapį www.bombsmap.lt, kuriame pateikiama nuoroda į žemėlapį ir paprastai bei patogiai išdėstyta aktuali informacija, susijusi su likusių nuo karo sprogmenų keliamos rizikos mažinimu. 
2024 m. spalį Alytaus miesto savivaldybė sudarė bendradarbiavimo sutartį su asociacija „Karo palikimo grėsmės prevencija“. 

Asociacijos „Karo palikimo grėsmės prevencija“ informacija

Atsiliepimai

Komentuoti