Artėjant Šv. Valentino dienai, Alytus kviečia romantiškai praleisti meilės dienos savaitgalį, tyrinėjant meilės miestą. Juk Alytaus miesto vardas gimė iš nuostabios meilės istorijos. Žinoma, mylėti reikia ne tik per Šv. Valentino dieną, o visus metus, todėl paminėti šią gražią progą Alytuje galėsite bet kuriuo metu.
A. Lavrėnovo nuotr.
I. Kreivins nuotr.
Meilės dieną siūlome pradėti prie Alytaus piliakalnio. Viena iš jo legendų byloja apie gražią meilės istoriją ir miesto vardo atsiradimą. Kadaise gyveno Mirgrausėlė ir Alyta. Vienas kitą pamilo, tačiau Mirgrausėlei buvo skirta vaidilutės dalia. Vietos pilį užpuolę kryžiuočiai. Kovoje krito daug karių, tačiau Alyta likęs gyvas, prasiveržęs iš kryžiuočių apsupimo, nujojęs į Gabijos kalnelį, kur Mirgrausėlė kursčiusi šventąją ugnį, ir ją paslėpęs, o pats grįžęs į kovą. Nors ir narsiai kovėsi Alyta, bet ir jis žuvo. Mirgrausėlė, sužinojusi apie Alytos mirtį, taip graudžiai verkusi, kad jos ašaros upeliu pradėjusios tekėti į Nemuną. Upelis žynių buvo pavadintas Alytupiu, o greta įsikūręs mietas – Alytumi. Ir šiandien, greta piliakalnio, į Nemuną teka šis Mirgrausėlės ašarų upelis. Jame kartais pasitaiko stebuklingų varlių. Jei ieškote antrosios pusės, jis jums pagelbės, – upelyje gaudykite varlę, prauskite jai burną ir bučiuokite. Jei varlė stebuklinga – gausite, ko ieškojote, jei varlė nestebuklinga – po bučinio ji jau nebus paprasta varlė, o bus bučiuota varlė ir labai populiari tarp savų. Be to Alytupio upelio krante, yra medinė „Mirgrausėlės“ skulptūra, kurią liečiant reikia galvoti apie mylimą žmogų. Jeigu jis jus myli – pamils labiau, jeigu nenutuokia apie jūsų jausmus – įsimylės jus.
L. Koršulės nuotr.
Z. Stankevičienės nuotr.
Pasigrožėję Alytaus piliakalniu, laiptais kopkite į Baltosios rožės – aukščiausią (38,1 m) pėsčiųjų ir dviračių tiltą Lietuvoje. Šis Alytaus tiltas – vienintelė vieta Lietuvoje, kurioje metrais galima išmatuoti savo meilę. Ant jo yra šešios kas 40 metrų žymos, ties jomis įvardyta meilės pagal Aristotelio filosofiją rūšis. Įrodyti savo meilę mylimam ar artimam žmogui galima nunešant jį ant rankų iki tam tikros meilės rūšį žyminčios ribos. Baltosios rožės pėsčiųjų ir dviračių tilto prieigose pastatyta iš nerūdijančio plieno rožių širdelė, ant kurios drąsiai galima kabinti meilės spyneles. Nepamirškite jos pasiimti su savimi!
J. Baranowski nuotr.
J. Baranowski nuotr.
Užkabinę meilės spynelę ir įmetę raktą į Nemuną, pėsčiųjų taku keliaukite romantiškai pasivaikščioti aplink Dailidės ežerėlius. Aplink abu ežerėlius nutiesti pėsčiųjų ir dviračių takai, įrengtos poilsio zonos. Ežerėliai nedideli, tad juos apeisite gana greitai. Kurorto parko takeliais nukeliausite iki pat miesto centro.
V. Kuchalskio nuotr.
A. Lavrėnovo nuotr.
Pasiekus Alytaus miesto centrą, būtinai aplankykite Laisvės angelo paminklą. Pasakojama, jog skulptorius A. Aleksandravičius angelo skulptūrai prikalbinęs pozuoti jauną gimnazijos mokytoją. Beje, pats skulptorius vedė beveik sulaukęs 60-ies, užaugino sūnų ir dukrą. Greta paminklo yra Miesto sodas. Jame net ir apsiniaukusią dieną neskubėdami galėsite pavaikštinėti saulės spinduliukais. Mat visi takeliai veda link fontano, kurį buvo sumanyta įkurdinti parko centre, kad būtų tarsi saulutė, o visi nuo jo besidriekiantys takeliai – tarsi saulės spinduliukai. Ne vieną priverčia nusišypsoti sode dūkstančios voveraitės. Miesto sode visais laikais įsimylėjėliai mielai skyrė pasimatymus. Mediniai parko suoliukai neretai buvo išmarginami meilės eilėraščiais. Ne vienas prisimena į šipulius dužusius jausmus Miesto sodo meilės kampelyje ar šokių aikštelėje (vadintoje „plaščiatke“).Ypač Miesto sode gražu šiltuoju metų laiku, kaip trykšta fontanas ir pražysta šimtai rožių. Pasisėmę romantinės nuotaikos, toliau galite keliauti susipažinti su garsiausio miesto gyvūnėlio skulptūra.
A. Lavrėnovo nuotr.
V. Kuchalskio nuotr.
Senamiesčio skvere 2020 m., netoli namelio, ant suoliuko, įsitaisė bronzinė voveraitės skulptūra (aut. M. Zavadskis). Ją juosia užrašas „Alytiškių iniciatyvos“, o knygoje, kurią laiko voveraitė, užrašyta „Knyga – geras būdas pranokti vakarykštį save“. Pavasariais skvero suoliukai būna nutūpti įvairaus amžiaus porų, kurios grožisi čia pražydusiomis sakuromis. Juk jos simbolizuoja meilę, trumpalaikį jaunystės grožį, naujo šeimos nario atsiradimą ir pavasario atėjimą, nes tai vienas iš pirmųjų medžių, kuris pražįsta kiekvieną pavasarį.
V. Kuchalskio nuotr.
Atvykstant ir paliekant Alytų jus pasitiks ir išlydės naujieji miesto vartai „Alytus–Myliu“, tai akivaizdus įrodymas – Alytus jus myli. Asmenukių gerbėjams būtina nusifotografuoti prie jų, nes Alytus – meilės miestas!
Alytaus miesto savivaldybės nuotr.
Aplankius minėtas miesto vietas, bus galima pasimėgauti romantiška vakariene. Šv. Valentino dienos proga Alytaus kavinės parengė specialius meniu.
Kviečiame Meilės dieną praleisti romantiškame Alytuje. Jūsų gidas Alytaus mieste galės būti programėlė Visit Alytus, kurioje rasite ir maršrutą „Meilės pėdsakais Alytuje”.